Historia drukarstwa

Dlaczego w Żninie eksponujemy maszyny drukarskie? Odpowiedź jest prosta – wystarczy wejść do kiosku czy innego punktu sprzedaży prasy. Ponad połowę półek zajmują kolorowe magazyny kobiece. A to właśnie w Żninie, za sprawą początkowo małej, niemieckiej drukarni, a później ogólnopolskiego koncernu wydawniczego Anny i Alfreda Krzyckich narodziła się polska prasa kolorowa i kobieca. Były to lata 30. ubiegłego wieku.

Alfred Krzycki był jednym z twórców polskiej prasy codziennej XX wieku. Jego żona  Anna w tym czasie myślała, co mogłoby zainteresować kobiety? I tak narodziła się „Moja Przyjaciółka” – pierwszy w Polsce kobiecy magazyn, który w przededniu II wojny światowej ukazywał się w całym kraju w kilkusettysięcznym nakładzie! Skąd ten olbrzymi sukces? Przede wszystkim dał to niezwykle bliski kontakt z czytelnikami. Czasopismo pełne było życiowych porad, praktycznych rozwiązań, nie brakowało w nim reportaży z odległych często miejsc globu,  nowinek ze świata mody, kulinariów, techniki…

Niewiele brakowało, by przedwojenna Polska trafiła do elitarnego klubu państw, w których wydawane były oryginalne żurnale mody – z kolorowymi zdjęciami modelek, wykrojami najmodniejszych wówczas strojów. Pierwszy numer miał się ukazać we wrześniu 1939 roku. Wybuch wojny pokrzyżował te plany.

Historia Żnińskiego drukarstwa
Moja Przyjaciółka
Podziel się na ...
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter