Galeria – wydarzenia

06.07.2024 r.

ROWERY ZABYTKOWE ZABRZE

Wystawa zabytkowych rowerów, oraz pokaz mody historycznej. Kącik retro z grami i zabawami dla dzieci oraz stanowisko edukacyjne pucybut „Dobrolin” – wydarzenie odbyło się dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rowery Zabytkowe Zabrze, które
zajmuje się odtwarzaniem cywilnych sylwetek kobiecych i męskich z lat 1930–1950. Grupę cechuje przede wszystkim wysoki poziom odtwórstwa historycznego. Szczególny nacisk rekonstruktorzy kładą na tło historyczne i obyczajowe prezentowanych sylwetek. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim studiowaniu źródeł takich jak książki, poradniki, ryciny, filmy oraz zdjęcia z epoki.
Wśród prezentowanej, unikalnej kolekcji oryginalnych zabytkowych rowerów z okresu międzywojennego można znaleźć m.in. rower transportowy BWB Orkan z 1929 czy ultra lekki polski rower szosowy z 1930 roku.
https://www.facebook.com/RoweryZabytkoweZabrze/

20.10.2023 r.

Poranek pałucki

„Popularyzujemy Folklor Pałuk”

W dniu 20 października 2023r.   Muzeum Ziemi Pałuckiej  w Żninie  gościło uczniów z klasy 4c Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie wraz z wychowawcą Panem Markiem Wilgórskim.

Wzięli oni udział w projekcie zatytułowanym „Popularyzujemy Folklor Pałuk”. Spotkania, a będzie ich cztery przebiegać będą pod hasłem ”Każdy chwali obce kraje, ja swoje Pałuki”.

Na pierwszym z nich uczyli się piosenek pałuckich , które wykonywali wraz z zespołem regionalnym  „Pałuczanki” z Białożewina. Zespołowi  akompaniował Pan Wojciech Pełczyński.

Wysłuchali  również  mini koncertu „Pałuczanek”, wiadomości o Pałukach i  gwarze  pałuckiej.

Każdy z uczestników dostał pamiątkową przypinkę.

15.08.2023r.

„Święto Wojska Polskiego z historią w tle”

„Święto Wojska Polskiego z historią w tle”. Tło historyczne stworzyli rekonstruktorzy z Grup Rekonstrukcji Historycznych: Wielkopolska Przez Wieki ze Żnina oraz 8 Pułku Strzelców Wielkopolskich z Bydgoszczy. Przenieśli oni uczestników w czasy wojny polsko- bolszewickiej. Zaprezentowane zostały: Wojska Wielkopolskie, ludność cywilna z okresu, kancelaria Wojsk Wielkopolskich, atelier fotograficzne oraz odśpiewane były pieśni wojskowe. Wszystko okraszone odgrywanymi przez rekonstruktorów scenkami z epoki.
Z zaproszenia na imprezę skorzystali także Żołnierze z II Batalionu Logistycznego Ziemi Żnińskiej, z którymi było można porozmawiać, zobaczyć indywidualne uzbrojenie i wyposażenie żołnierza Wojska Polskiego oraz pojazdy znajdujące się na wyposażeniu 2 Batalionu Logistycznego. Dodatkową atrakcją dla dzieci była przejażdżka wojskowym honkerem.

„SZLAK KOPERNIKOWSKI NA KUJAWACH I POMORZU”

25.07 – 08.08. 2023 r.

Celem wystawy jest prezentacja koncepcji i przebiegu szlaku oraz promocja najważniejszych miejsc i obiektów kujawsko-pomorskiego odcinka trasy. Dwanaście plansz, które stanowią wystawę, przedstawiają najważniejsze miejsca i obiekty na Szlaku. Niektóre z nich są wprost związane z Kopernikiem, takie jak Toruń, Chełmno czy Grudziądz, inne zaś świadczą o pamięci o nim i jego dziele. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o pomnikach, planetariach, czy astrobazach.
Organizatorem wystawy jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu, a Honorowy Patronat nad nią objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Wydarzenie dofinansowane zostało z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

———————————————————————————————————————————

 

Noc Muzeów 13.05.2023 r.

Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczęła projekcja filmu Głód wolności – Hunger for Freedom, w reżyserii Stanisława Dąbrowskiego. Autorami scenariusza są Stanisław Dąbrowski i Dominik Krzeszewski, a producentem BMO Studio. Planem zdjęciowym była Kcynia, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji i Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Na projekcję filmu przybyła Pani Wiceburmistrz Żnina Halina Rosiak-Kozłowska, oraz Prezes Towarzystwa Historycznego w Kcyni wraz z kilkoma członkami Towarzystwa w mundurach lotników RAF. Projekcję obejrzało 60 widzów. Po filmie otwarta dla zwiedzających została Baszta, którą odwiedziło 223 turystów i Magistrat, do którego przyszło 173 zwiedzających. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji odwiedziło 234 turystów.

———————————————————————————————————————————

 POPULARYZUJEMY FOLKLOR  PAŁUK

                                                 „Każdy chwali obce kraje, ja swoje Pałuki”

                                                                        Kwiaty

                                                                   16.12.2022r.

16 grudnia po raz kolejny Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie zorganizowało w ramach cyklu Poznajemy folklor Pałuk spotkanie uczniów klasy VIII a  Szkoły Podstawowej nr 1 w Żninie z Panią Zofią Gawron. Podczas tego spotkania młodzież  wraz z wychowawcą Panem Marcinem Szarym wykonywała  z krepy pałuckie kwiaty. Pani Zofia opowiedziała  nie tylko  o rodzajach kwiatów, ale także o roli jaką odgrywały w zdobieniu wnętrz.   Należy też  wspomnieć o tym ,iż przez wiele lat pracując jako nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 1w Żninie zajmowała się upowszechnianiem kultury ludowej naszego regionu.  Podczas zajęć z uczniami popularyzowała gwarę ludową, haft i pałuckie kwiaty. Jej uczniowie co roku brali udział i zdobywali czołowe nagrody w konkursach  sztuki ludowej.

Zgromadzeni na lekcji regionalnej uczniowie  z dużą precyzją tworzyli piękne pałuckie kwiaty.

Realizując to spotkanie  dzięki przychylności Dyrektora Żnińskiego Domu Kultury – Muzeum skorzystało z pomieszczenia tej instytucji.