Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie i Gmina Żnin serdecznie zapraszają na wystawę fotografii Mateusza Lewandowskiego zatytułowaną „ W sercu Pałuk”.

Fotografie , które będą prezentowane podczas wystawy powstały na przełomie 4 lat (2018-2022r.). Uwzględniają różną perspektywę (naziemną jak i powietrzną) na miasto rodzinne Autora – Żnin oraz pobliską okolicę, Gminę Żnin. Za pomocą zdjęć Autor starał się ukazać fascynujący świat, który czasami mijamy w pośpiechu, nie zdając sobie sprawy z jego istnienia i tego jaką rolę odgrywa w naszym życiu. Fotografując działał w myśl zasady aby pokazać to czego bez niego, nikt nie zobaczyłby.

Wielką pasją Mateusza Lewandowskiego jest fotografia. Swoją fotograficzną podróż rozpoczął w okolicach 2004r. od uwieczniania małych elementów krajobrazu za pomocą telefonu komórkowego wyposażonego w aparat fotograficzny. Szybko jednak zdał sobie sprawę, że możliwości jakie oferował (na tamte czasy) telefon były mocno ograniczone. Do zakupu pierwszego aparatu zachęciła go żona i do dziś z przymrużeniem oka patrzy na kolejne inwestycje sprzętowe.

Zdaniem Mateusza fotografia nie zawsze była czy nawet jest łatwa i przyjemna, fotografia wymaga, wciąga i pochłania bezpowrotnie. Jeśli zdecydujesz się jej poddać wpadniesz w uzależnienie, z którego świadomie nie chcesz się uleczyć. Autor zdjęć nie potrafi już spojrzeć na świat inaczej jak przez obiektyw, to choroba, ale kocha ją całym sercem!

Mateusz Lewandowski twierdzi, iż Fotografia to tak naprawę jego żona i on! Zawsze fotografują razem – bez względu na to czy jest to fotografia krajobrazu, fotografia ślubna czy też zupełnie inna dziedzina fotografii.

Dzięki fotografii mają piękne wspomnienia z wypraw, poznają wspaniałych ludzi, dla których z olbrzymią przyjemnością pracują podczas najpiękniejszych dni w ich życiu. Za pomocą fotografii uwieczniają emocje i piękno otaczającego świata. Zawsze starają się kawałek tego piękna zamknąć w kadrze i zabrać go ze sobą lub w przypadku fotografii ślubnej, ofiarować go swoim klientom.

Ekspozycja czynna będzie w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie od 16 lutego do 19 marca 2023r w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego. Wystawa odbywać się będzie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Żnina.